Do tego, że o naturę jesteśmy zobowiązani dbać, nie trzeba nikogo przekonywać. Już od najmłodszych lat wpajane są nam zasady tj.: segregowanie śmieci, oszczędzanie wody i prądu, szanowanie ginących gatunków roślin i zwierząt itp., którymi należy kierować się w codziennym życiu. Każdemu powinno zależeć na tym, by nasze najbliższe otoczenie było czyste, zadbane i bezpieczne. To, w jaki sposób sami troszczymy się o przyrodę, czasami jest niewystarczające, dlatego warto zachęcić do tego większe grupy społeczne. Dobrym pomysłem są szkolenia środowiskowe organizowane w firmach, które edukuj pracowników, jak ważna jest nasza planeta. Sprawdźmy, co takie konsorcja mogą zrobić dla Ziemi.
Na czym polegają szkolenia środowiskowe?
Takie spotkania charakteryzują się tym, że kompetentni eksperci tłumaczą swoim słuchaczom ważne kwestie dotyczące ochrony środowiska. Tematy są różne, jednak cel jest jeden – uświadomić ludzi, że to oni są odpowiedzialni za poprawienie swojego naturalnego otoczenia. Wiele szkoleń nawiązuje do zmiany codziennych nawyków, specjaliści chcą także uzmysłowić swoim odbiorcom, że indywidualna modyfikacja zachowań niewiele wniesie. Dopiero rzetelna praca zespołowa, gdzie każdy pracuje nad sobą, jest w stanie pokazać znaczące efekty.
Oprócz edukacji pracowników firmy wynoszą ze szkoleń środowiskowych wiele cennych wskazówek teoretycznych, jak i praktycznych, które mogą wprowadzić w swojej instytucji. Ponadto dyrekcja i prezesi korporacji oraz innych miejsc pracy mają możliwość zapoznać się z prawnymi wytycznymi wymaganymi przez instytucje państwowe. Szkoleniowcy opowiedzą o nich w zrozumiały sposób tak, by wszystko było jasne i łatwe do wcielenia w życie przez konkretny zakład. Oto kilka wątków poruszanych na szkoleniach dotyczących poprawy otoczenia naturalnego, które mogą zainteresować zarząd:
- oszczędzanie energii;
- zarządzanie chemikaliami;
- fluorowane gazy cieplarniane;
- ustawy o wyrzucaniu odpadów i ich magazynowaniu;
- obliczanie śladu węglowego wytwarzanego przez firmę;
- zmiany zachodzące w prawie z zakresu ochrony środowiska i bezpieczeństwa pracy;
- przewóz towarów niebezpiecznych;
- kontrole i audyty;
- informacje prawne.
Eksperci dopasowują swoją bazę tematyczną do potrzeb klientów, są elastyczni i pomagają rozwiać wszelkie wątpliwości związane ze środowiskiem i jego ochroną. Instytucje szkoleniowe zajmujące się edukowaniem z pewnością dostosują się do firm, które zgłoszą się do nich z prośbą o pomoc. Przeprowadzą analizę potrzeb danego społeczeństwa i ich najbliższego otoczenia, by lepiej wywiązać się ze swojego zadania.
Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ochronę środowiska
Jako osoby prywatne jesteśmy odpowiedzialni za swoje najbliższe otoczenie, jednak tworząc większą społeczność np. w firmie, mamy możliwość zdziałać więcej. Szkolenia środowiskowe pozawalają poznać nową perspektywę i dają realne wskazówki do działania. Dzięki nim można wpłynąć na poprawę stanu natury wokół nas. Specjaliści pomogą zainteresowanym, jeśli zajdzie taka konieczność – przeanalizują dotychczasowe kroki, przeprowadzą audyt, by lepiej ocenić sytuację i skuteczniej pomóc. Warto się zaangażować i wspólnie wesprzeć Ziemię, dla dobra nas wszystkich.