Sprawna wentylacja to obecnie jedna z podstawowych kwestii branych pod uwagę podczas projektowania mieszkań oraz domów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak istotny jest to aspekt. Na skutki posiadania źle dobranej wentylacji nie trzeba długo czekać – po krótkim czasie można je zaobserwować gołym okiem. Konsekwencje dotyczą nie tylko wyglądu mieszkań, ale również samopoczucia domowników. Wiele osób uważa, że ciągłe przemęczenie czy problemy ze snem to skutki zbyt intensywnego trybu życia lub złej diety. W rzeczywistości przyczyną takiego stanu może być niesprawna wentylacja. Dowiedz się więcej o konsekwencjach źle dobranego systemu wymiany powietrza.
Objawy źle dobranej wentylacji domowej
Odpowiednio zaprojektowana wentylacja zapewnia stały dostęp do świeżego powietrza w konkretnym mieszkaniu. W nowoczesnym budownictwie każdy projektant zdaje sobie sprawę z istotności tego systemu. Wentylacja domowa nie tylko pozwala na pozbywanie się nadmiaru wilgoci z pomieszczeń, ale również skutecznie wpływa na poprawę samopoczucia domowników. Bardziej zaawansowane centrale wentylacyjne umożliwiają nawet filtrowanie nawiewanego powietrza i zatrzymywanie drobnoustrojów, smogu oraz konkretnych alergenów.
Pomimo rosnącej świadomości dotyczącej istotności odpowiedniej wentylacji w domach, nadal zdarzają się systemy, które nie zapewniają stałej cyrkulacji powietrza. Jakie mogą być objawy źle dopasowanej wentylacji?
Pleśń lub grzyb na ścianach
Pierwszym, najbardziej zauważalnym oraz dotkliwym skutkiem niesprawnej wentylacji domowej są wykwity pleśni i grzyba na ścianach. Najczęściej pojawiają się najpierw w narożnikach, które dodatkowo zakryte są meblami, dlatego nie zawsze domownicy mogą je zauważyć na początkowym etapie. Pleśń oraz grzyb wpływają niekorzystnie nie tylko na ściany budynku, ale również mogą znacząco pogorszyć stan zdrowia astmatyków oraz alergików.
Zaparowane szyby
Kolejnym, charakterystycznym objawem źle działającej wentylacji w mieszkaniu lub domu są zaparowane szyby. To zjawisko ma miejsce, ponieważ para wodna nie może znaleźć ujścia i skrapla się właśnie na oknach. Taka sytuacja może występować w trakcie szczególnie dotkliwych mrozów, ze względu na dużą różnicę temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Jeśli jednak ma ona miejsce również podczas letnich miesięcy, najprawdopodobniej świadczy to o niesprawnej wentylacji.
Trudne do pozbycia się zapachy
Zupełnie normalnym zjawiskiem jest obecność przeróżnych zapachów w kuchni w trakcie gotowania. Jeśli jednak aromaty przedostają się do innych pomieszczeń i stają się niezwykle trudne do usunięcia, lepiej sprawdzić system wentylacji.
Jak naprawić niesprawną wentylację w domu?
Jeśli zaobserwowałeś jeden lub więcej z wyżej opisanych objawów, w pierwszej kolejności sprawdź drożność kanałów wentylacji w Twoim domu. Możesz również oczyścić kanał i kratkę wentylacyjną.
W przypadku starszych budynków oraz domów, należy dowiedzieć się, jaki dokładnie system wymiany powietrza został zainstalowany. Istnieje spora szansa, że będzie to wentylacja grawitacyjna, która działa na zasadzie przeciągów. Nie jest to najbardziej efektywny oraz opłacalny system – często w trakcie zimy nawiewniki na oknach zostają zasłonięte, co może skutkować brakiem wymiany powietrza. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zmianą wentylacji naturalnej na mechaniczną. Jest to nowoczesny system, który zapewnia stałą cyrkulację powietrza, niezależnie od warunków panujących na dworze. W nowym budownictwie stanowi on podstawę sprawnie działającej wentylacji domowej.